All for Joomla All for Webmasters

W czerwcu i wrześniu 2015 r. odbyły się wycieczki do Paryża dla uczniów naszego gimnazjum. Oto jak wspomina wrześniowy pobyt w stolicy Francji uczennica klasy IIIg –Marysia Warzocha.

PARIS, MON AMOUR!

Czy jest ktoś, kto nie marzył o podróży do światowej stolicy mody, sztuki i miłości, lub ktoś, kto jako dziecko nie zamęczał rodziców prośbami o wyjazd do Disneylandu? Nigdy bym nie pomyślała, że szkoła może spełnić dziecięce marzenie. A jednak! 21 września wyruszyliśmy w niezapomnianą podróż do Paryża - miasta świateł.

Po nocy przespanej w autokarze, zatrzymaliśmy się w Disneylandzie, gdzie spędziliśmy cały dzień na przeróżnych atrakcjach: kolejkach górskich, karuzelach, rollercoaster’ach, a pod koniec dnia zobaczyliśmy niesamowitą i pełną magii paradę bohaterów disneyowskich filmów.

Następnego dnia przyszedł czas na odkrywanie Paryża. Zwiedziliśmy katedrę Notre Dame,  Panteon, a w nim grób Marii Skłodowskiej-Curie, przespacerowaliśmy się wąskimi uliczkami Dzielnicy Łacińskiej, odpoczęliśmy wśród kwiatów Ogrodu Luksemburskiego i podziwialiśmy sarkofag Napoleona w Pałacu Inwalidów. W ramach odpoczynku wjechaliśmy windą na szczyt wieżowca Montparnasse, liczącego aż 59 pięter. W budynku znajdował się taras widokowy, z którego o godzinie dwudziestej zachwycaliśmy się iluminacją świetlną majestatycznej Wieży Eiffla. A potem jeszcze jedna niespodzianka - wieczorna panorama miasta z okien autokaru: pięknie oświetlona aleja Champs-Elysées oraz podświetlona bryła Łuku Triumfalnego.                                             

Trzeciego dnia przyszedł czas na spełnienie marzenia wielu uczestników wycieczki: spotkanie z symbolem Paryża - Wieżą Eiffla zwaną przez paryżan Żelazną Damą. Długą wspinaczkę po schodach na drugie piętro zrekompensował niesamowity widok. Paryż był u naszych stóp! Na dole czekały nas kolejne cudowne wrażenia: godzinny rejs statkiem po Sekwanie.

Pożegnanie z Paryżem rozpoczęliśmy od Luwru, gdzie obok antycznych dzieł sztuki tj. Wenus z Milo czy Nike z Samotraki, uśmiechała się do nas tajemniczo Mona Lisa. Po wizycie w najsławniejszym muzeum świata, na cmentarzu Père Lachaise spacerowaliśmy śladami znanych osobistości m.in. Fryderyka Chopina, Honoré Balzaka czy Jima Morissona. Następnie przejechaliśmy metrem do La Défense - Dzielnicy XXI wieku, w której „królują” Wielki Łuk oraz nowoczesne budynki, niczym z filmu science fiction. Ostatnim punktem programu była wizyta w dzielnicy Montmartre, gdzie zwiedziliśmy bazylikę Sacré Cœur oraz obcowaliśmy z prawdziwą sztuką, przyglądając się pracy malarzy na placu du Tertre.

To było niesamowite doświadczenie - odwiedzić w ciągu trzech dni najsłynniejsze miejsca w Paryżu i dowiedzieć się tak wiele o historii i kulturze Francji! Wycieczkę zaliczam do najlepszej podróży w moim życiu. Mam ogromną nadzieję, że kiedyś przemierzę i odkryję inną światową lub europejską stolicę.

Tekst: Marysia Warzocha
Opieka merytoryczna: Małgorzata Gracka-Wesołek

Back to top