All for Joomla All for Webmasters

3 grudnia 2015 r. uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki w Częstochowie wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Celem wycieczki był Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

W budynku parlamentu polskiego przy ulicy Wiejskiej zwiedziliśmy Hall Główny, Salę Kolumnową, Korytarz Marszałkowski oraz mieliśmy możliwość zasiadania w Sali Posiedzeń Sejmu.

Specjalne miejsce w Sejmie zajmują tablice pamięci. Chwilą ciszy oddaliśmy hołd parlamentarzystom poległym w czasie II wojny światowej oraz parlamentarzystom, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wszystkim podobała się lekcja historii dotycząca polskiego parlamentaryzmu, a także prezentacja na temat procesu ustawodawczego w Polsce.

W Muzeum Powstania Warszawskiego poznaliśmy wydarzenia z okresu okupacji hitlerowskiej i powstania warszawskiego. Mieliśmy okazję obejrzeć zdjęcia, filmy i dokumenty z tego okresu, a także oryginalne eksponaty. Jednym z najciekawszych i największych jest replika samolotu Liberator. Mieliśmy możliwość przejścia kanałami, jakimi przemieszczali się powstańcy warszawscy.

Najbardziej poruszyły nas historie młodych ludzi, młodzieży i dzieci, którzy poświęcili swoje życie w walce z hitlerowskim okupantem. Pamiątką z muzeum są kartki z powstańczym kalendarium zbierane przez zwiedzających oraz ulotki z okupacyjnej podziemnej drukarni.

Niewątpliwą atrakcją wycieczki był przejazd najnowszą linią metra warszawskiego oraz wieczorny spacer uliczkami Starego Miasta.

Back to top