All for Joomla All for Webmasters

Powiatowy Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej organizowany jest w Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki od roku szkolnego 2007/2008. W roku 2011  honorowy patronat nad nim objęła pani Anna Gamalczyk - Dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie.

Odkąd konkurs został zainicjowany, cieszy się dużym zainteresowaniem. Każdego roku biorą w nim udział uczniowie z gimnazjów miasta Częstochowy oraz z powiatu częstochowskiego, a od 2013 r. także gimnazjaliści powiatu kłobuckiego i myszkowskiego.

Organizując konkurs, za cel stawiamy sobie:
  • kształcenie postawy patriotycznej,
  • propagowanie piękna poezji polskiej,
  • kształcenie umiejętności interpretacji dzieła literackiego i muzycznego,
  • upowszechnianie kultury języka oraz rozwijanie współpracy międzygimnazjalnej.

Gośćmi honorowymi byli dotąd kombatanci II wojny światowej: pan kpt. Mieczysław Koral – Przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów i pan por. hm. Edward Szostak, którzy, w miarę możliwości, uświetniają uroczystość swą obecnością i zachęcają młodych ludzi do podejmowania inicjatyw podkreślających wagę patriotyzmu w życiu Polaków.

Uczestnicy rywalizują w dwóch kategoriach: poezja i pieśń. W jury zasiadają przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Częstochowie, Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie, częstochowskiego biura Instytutu Pamięci Narodowej, a także Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Zwycięzcy otrzymują dyplomy i nagrody książkowe.

W związku z tym, że konkurs odbywa się cyklicznie, już teraz zapraszamy na kolejną jego edycję w przyszłym roku.

Organizatorzy:
mgr Radosław Budzynowski
mgr Jolanta Malasiewicz
mgr Monika Orszulak

Przygotowała: mgr Monika Orszulak

Back to top