All for Joomla All for Webmasters

W dniach od 29 maja do 3 czerwca 2016 roku, w ramach wymiany polsko- niemieckiej, w naszej szkole gościliśmy uczniów z Meppen, z północno- zachodnich Niemiec.

Pierwszego dnia grupa polsko- niemiecka pojechała do Krakowa. Zwiedziliśmy tam zamek krakowski na Wawelu, a pani przewodnik po angielsku opowiedziała legendę o smoku wawelskim. Wracając, zwiedziliśmy też kopalnię soli w Wieliczce. Drugiego dnia mieliśmy warsztaty w naszej szkole. Uczniowie polscy musieli zaśpiewać piosenkę po niemiecku, a uczniowie niemieccy po polsku. Po warsztatach niemiecka grupa zwiedziła Jasną Górę. Następnego dnia wykonywaliśmy plakaty, których hasło przewodnie brzmiało: „STOP WOJNIE”. Później uczestniczyliśmy w szkolnym festynie. Tego dnia prezydent Częstochowy, pan Krzysztof Matyjaszczyk, powitał gości z Niemiec. Następnie braliśmy udział w warsztatach na temat obozu zagłady w Oświęcimiu. Wszyscy uczestnicy wymiany mieli wykonać plakat zawierający informacje na tematy związane z tym miejscem. W czwartek niemieccy uczniowie pojechali na wycieczkę do Oświęcimia, zwiedzić dawny obóz koncentracyjny. Wywarł on na nich ogromne wrażenie, dla wielu uczniów niesamowite było zobaczenie tych strasznych miejsc na własne oczy. Kilkoro niemieckich kolegów powiedziało, że chcieli przyjechać do Polski głównie po to, aby zwiedzić Oświęcim. W piątek, a był to ostatni dzień wymiany, podczas zajęć w szkole przedstawialiśmy nasze plakaty. Można się było dowiedzieć wielu ciekawostek dotyczących obozu, mimo iż uczniowie niemieccy odwiedzili go dzień wcześniej. Polscy gimnazjaliści podarowali też Niemcom pamiątki związane z naszym miastem. Po południu grupa niemiecka wyjechała z Częstochowy w drogę powrotną.

Wymiana została dofinansowana ze środków Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Miała ona na celu zacieśnienie więzi pomiędzy młodzieżą z naszych krajów. Uważam, że to wydarzenie było bardzo ważne i korzystne dla obu stron,
i że można podobne spotkania powtarzać jak najczęściej.

Wiktoria Gątkiewicz

Back to top