All for Joomla All for Webmasters

SUKCESY À LA FRANÇAISE

Ostatnio uczniowie naszego gimnazjum uczący się języka francuskiego mają dobrą passę i odnoszą sukcesy w konkursach językowo-artystycznych.
Weronika Łyzińska z kl. II e zdobyła wyróżnienie w  Konkursie Ogólnopolskim Franc-t-Shirt na projekt  koszulki promującej język Moliera. Brawa dla Weroniki!

Maciej Cierniak z kl. III g zajął I miejsce w III Regionalnym Konkursie Czytania Tekstów w Języku Francuskim La Lecture - Plaisir Pur. W tym roku, pokonać 30-stu zawodników z całego Śląska okazało się nie lada wyzwaniem, tym bardziej, że poziom był bardzo wyrównany i czasem pół punktu decydowało o uplasowaniu się na danej pozycji. Maciek wykazał się nienaganną wymową, oryginalną interpretacją tekstu i wygrał.  Gratulacje!

Gimnazjum nr 12 odniosło również duży sukces filmowy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego Frankofilm – Zielona Góra. Festiwal istnieje od roku 2003, ale dopiero od 2 lat zyskał rangę międzynarodową i został objęty honorowym patronatem przez Rafaela Lewandowskiego, reżysera m.in. polsko-francuskiego filmu Kret (2011).  W 1 etapie edycji 2016 wzięły udział nasze uczennice z kl. II e - Weronika Łyzińska, Patrycja Urbańska i Maja Trzepizur, które zgłosiły do konkursu film Être ou ne pas être (Być albo nie być) wpisujący się w tegoroczny  temat - TLEN. Dziewczęta poświęcały swój wolny czas ferii (poniżej zdjęcia z kręcenia ujęć w szkole) by pod okiem nauczycielki francuskiego - Małgorzaty Grackiej-Wesołek i z pomocą społeczności szkolnej, stworzyć niezwykły obraz młodych ludzi, dla których pasje i zainteresowania są jak tlen potrzebny do życia. Pięknie napisany scenariusz, dbałość o szczegóły scenografii, trafne ujęcia i umiejętna reżyseria to główne atuty filmu, które zostały docenione przez komisję konkursową. Film Être ou ne pas être zakwalifikował się do 30-stki najlepszych, a nasze uczennice zostały zaproszone na galę finałową do Zielonej Góry. Warto dodać, że w preselekcjach nasze gimnazjum pokonało 30-stu konkurentów m. in. z Sopotu, Szczecina, Warszawy, a także z Częstochowy (LO im. M. Kopernika) oraz Czech i Niemiec. Od 20 do 22 maja Weronikę, Partycję i Maję czeka prawdziwa artystyczna przygoda w Zielonej Górze - projekcje profesjonalnych oraz konkursowych filmów francuskojęzycznych, warsztaty filmowe i emocje związane z wyłonieniem laureatów. Trzymamy kciuki za dziewczęta i życzymy powodzenia w finale!

Back to top