All for Joomla All for Webmasters

Podsumowanie działalności grup francuskich w 2 semestrze

Wspaniałą szansą dla uczniów na „zanurzenie się” w języku francuskim i kulturze frankofońskiej było spotkanie warsztatowe z lektorką belgijską Manon Cuppens, które odbyło się 16 marca 2017 w Gimnazjum nr 12. Podczas warsztatów uczniowie klas 1 i 2 z Gimnazjum nr 12 oraz z Gimnazjum nr 18 poznawali Belgię – jeden z krajów frankofońskich – oraz nabywali doświadczenia w bezpośrednim kontakcie z native speakerem. Przyjazne podejście młodej lektorki oraz zajęcia w formie zabaw językowych pozwoliło gimnazjalistom przełamać barierę przed komunikacją w języku obcym.

Marzec okazał się szczęśliwy dla Weroniki Łyzińskiej z klasy 3e, która uzyskała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka francuskiego dla gimnazjalistów oraz zajęła 2 miejsce w VI Konkursie Znajomości Języka Francuskiego, zorganizowanym 28 marca przez II LO im. Romualda Traugutta. Uczestnicy zmagali się z gramatyką, ortografią i leksyką języka francuskiego, a w drugim etapie recytowali wiersze francuskich poetów. Weronika dzielnie reprezentowała Gimnazjum nr 12.

27 kwietnia dwie uczennice z klasy 2e wzięły udział w II Regionalnym Festiwalu Piosenki Europejskiej Śpiewanie na Bieganie w III LO im. dr Władysława Biegańskiego, rywalizując z 33 uczniami z Częstochowy i powiatu. Nasza uczennica Olga Górnicka zajęła 3 miejsce za wykonanie piosenki Helene Segara „Tout commence aujourd’hui”. Warto wspomnieć, że występ naszych reprezentantek poprzedzony był ciężką pracą nad poprawnością wokalną i językową pod okiem Anny Leszczyńskiej i Małgorzaty Grackiej-Wesołek.

29 maja  w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie odbył się IV  Powiatowy Konkurs Języka Francuskiego Vive la France, w którym uczestniczyło 31 gimnazjalistów, w tym uczennice Gimnazjum nr 12 z klasy 2 i 3e. Na szczególne wyróżnienie zasługują reprezentantki 2e, które uplasowały się w pierwszej 12, co daje nadzieję na sukces w przyszłym roku.

            Dla uczniów grup francuskich zorganizowano dwa szkolne konkursy językowe: 21 marca - Konkurs Biblioteczno-Językowy Les citations sur la bibliothèque na najlepsze tłumaczenie cytatów o bibliotece z  języka francuskiego na polski oraz 12 czerwca - Wielki Quiz Wiedzy o Języku i Cywilizacji Francji. W konkursie tłumaczeniowym nagrodę Grand Prix wywalczyła Weronika Łyzińska, 1 miejsce – Patrycja Urbańska i Maja Trzepizur , 2 miejsce –  Kasia Siwek i Oliwia Kałwak, 3 miejsce –  Olga Górnicka i Martyna Żurawlew, a wyróżnienie przypadło Martynie Klekot i Martynie Mazurek. Natomiast w szkolnym quizie drużyna 1c w składzie Martyna Szwed, Wojtek Janosik oraz Gabrysia Zawidzka, pokonując 1f, wywalczyła wyjście dla swojej grupy na śniadanie francuskie do kawiarni Boulangerie. Nagrodą dla młodych frankofonów były croissanty oraz pyszna czekolada z pianką, ufundowane przez kawiarnię Boulangerie. Dziękujemy!

            Ukoronowaniem działalności grup francuskich jest 1 miejsce Martyny Klekot z klasy 1c w Ogólnopolskim Konkursie Opowiedz naszą historię na swój sposób zorganizowanym przez wydawnictwo Polarny Lis. Zadanie polegało na wstawieniu tekstu francuskiego do dymków komiksu pt. „Punkt” Florence Hinckel. Pracę Martyny można zobaczyć w galerii konkursowej: Galeria konkursowa

Francuski kalejdoskop 1
Francuski kalejdoskop 1
Francuski kalejdoskop 2
Francuski kalejdoskop 2
Francuski kalejdoskop 3
Francuski kalejdoskop 3
Francuski kalejdoskop 4
Francuski kalejdoskop 4
Francuski kalejdoskop 5
Francuski kalejdoskop 5
Francuski kalejdoskop 6
Francuski kalejdoskop 6
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

Back to top